Русија откри: Имаме нова ракета, која лета со брзина од 1000 км/ч

 

Рускиот државен производител на оружје „КТРВ“ објави дека за прв пат ќе ја претстави новата воздушна крстосувачка ракета Кh-69 како дел од меѓународниот форум Армија-2022.

„Што се однесува до новите производи, на форумот Армија-2022 за прв пат ќе ја прикажеме повеќенаменската крстосувачка ракета со низок профил со висока прецизност Kh-69“, објави корпорацијата.

Ракетата Kh-69 е дизајнирана да уништи широк опсег на стационарни цели на земјата со координати познати пред лансирањето, вклучувајќи ги и оние без радар, инфрацрвен и оптички контраст со околината.

Опремен е со комбиниран систем на навигација и автоматска контрола. Максималниот опсег е до 290 километри, со брзини од 700 до 1000 km/h, во зависност од конфигурацијата. Масата на боевата глава е од 300 до 310 килограми, соопштија од корпорацијата.

Меѓународниот воен форум „Војска-2022“ ќе се одржи од 15 до 21 август во изложбениот центар „Патриот“ во близина на Москва. Настанот е во организација на руското Министерство за одбрана.

11.08.2022 - 10:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега