Русковска за Ла Верита: Случајот се затвори поради немање докази

Обвинителката Вилма Русковска изјави дека објавените документи од италијанскиот весник „Ла Верита“ се дел од истрагата која се спроведувала во 2014 и 2015-та година.

На распит биле повикани Зоран Заев и неговиот брат, Вице, но случајот во 2018 е затворен бидејќи немало докази дека осомничените сториле кривично дело.

Коментирајќи ги наводите во италијанскиот весник, лидерот на СДСМ и тогашен градоначалник на Струмица изјави дека целиот случај имал политичка позадина бидејќи неговата партија не ги признала тогашните избори.

„Ако имале какви било докази, верувајте 2014 година со целата сила на ВМРО-ДПМНЕ, Заев ќе го осуделе“, изјави експремиерот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.01.2020 - 11:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега