САД ќе обезбедат привремен азил за некои жители на Хонгконг

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша указ со кој им се доделува привремен азил на одредени категории жители на Хонгконг, кои се под ризик од прогон од централната влада на Кина.

 

Според пресслужбата на Белата куќа, претседателот Бајден потпишал „меморандум со кој се наложува одложување на протерувањето на одделни жители на Хонгконг, кои моментално се наоѓаат во САД и им се дава привремен азил”

05.08.2021 - 17:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега