Салото на стомакот не се симнува со диета - Опасно е за здравјето, правете вака

Некои луѓе се дебелеат само во пределот на стомакот, односно таму им се акумулираат повеќе масти од остатокот на телото, а ова сало освен што естетски не е убаво, исто така и прествавува опасност по здравјето.

Вишокот околу половината може да биде и од лошото варење на храната или бактерии во цревата.
 
 
Салото на стомакот не се симнува со диета, туку треба да ги исфрлите шеќерот, благото, јаглехидратите, како и алкохолот.
 
За резултат, кафето заменете го со незасладен чај.
 
 Јадете масти од растително потекло, не од животинско, повеќе шетајте во природа, вежбајте јога, читајте книги и спијте добро.
 
Не јадете брза и масна храна и не пијте газирано.
 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.05.2019 - 19:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега