Се појави првиот град кој има колективен имунитет на коронавирусот

Се појави првиот град во светот кој има стекнато колективен имунитет на коронавирус.

Научниците велат дека имаат докази дека градот Манаус веќе има тотален колективен имунитет, што можеби се должи на тоа дека имало многу заразени меѓу жителите што веќе развиле имунитет.

Во месец јули коронавирусот многу брзо се прошири низ Манаус, најголемиот град во Амазонија, а потоа следуваше рапиден и необјаснив раст на бројот на заразени и починати.

Дваесетина научници од Бразил и Велика Британија сега објаснуваат дека откриле зошто вирусот останал без домаќини.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.09.2020 - 14:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега