Се следи состојбата: Вчера имало 10 земјотреси, сеизмолозите со детали

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по рихтер, соопшти сеизмолошката опсерваторија при природно-математичкиот факултет во Скопје.

До околу 18 часот регистрирани биле колу 10 послаби земјотреси, од коишто со мали интензитети се почувствувани четири.

Земјотресот во 2 минути до 7 се третира како превесник на главниот земјотрес кој се случи во 15 и 10, а по главниот имаше последователни сезмички автершокови на истиот, велат сеизмолозите.

 

 

 

 

 

 
 
12.09.2016 - 11:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега