„Се слушаат сирени, артилерија, дронови“ – први снимки од воената акција во Нагорно-Карабах

 

Сирени и звуци на борби се слушаат на видеата објавени на социјалните мрежи откако Азербејџан почна со воена акција во Нагорно-Карабах.

На видеото од Степанакерт се слушаат звуци од артилериски оган. Друго видео од регионот, покажува дека Азербејџан користи беспилотни летала за да ги напаѓа позициите на ерменската воздушна одбрана.

Артилериски оган можеше да се слушне и на периферијата на градот Аскеран.

Рубен Вардањан, банкар и милијардер, кој до февруари беше највисок функционер во администрацијата на етничките Ерменци во Карабах, напиша на „Х“ (Твитер) дека „Азербејџан врши голем артилериски напад врз Нагорно-Карабах, гаѓајќи ги градовите и цивилите“.

Бомбардирањето на блокираниот регион, наречен Арцах од локалните Ерменци, може повторно да ја разгори крвавата војна во 2020 година во која Азербејџан ја врати земјата од локалното ерменско население поради широко распространетите обвинувања за воени злосторства, пишува „Гардијан“.

Министерството на Азербејџан соопшти дека оружјето не било употребено против цивилни позиции, но дека нападите очигледно биле извршени во непосредна близина на поголемите градови и населени центри. Азербејџан објави дека ги започнал нападите за да ги истера борците поддржани од Ерменија од регионот.

 

 

 

 

19.09.2023 - 13:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега