Се враќа евтината дневна тарифа на струјата, нo нема да стапи на сила истовремено за сите

 

Се враќа дневната евтина тарифа на струјата, објави директорот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски. Како што додаде тој, ќе бидат два часа, во периодот од 11 до 16 часот.

„Ги правиме последните анализи, јасно е дека ќе бидат два часа, некаде во периодот од 11 до 16 часот“ рече Бислимоски.

Во тек се и консултации со ЕВН во однос на броилата поставени во домовите и нивно прилагодување.

Евтината струја нема да стапи на сила во еден ист момент за сите, поради тоа што голем дел од броилата немаат далечинско управување, па тимови ќе треба кај секој да пристапат физички.

Конечната одлука регулаторна ќе ја донесе во следните 15 дена.

29.05.2023 - 13:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега