Секое шесто дете во Шпанија е во депресија во текот на епидемијата од коронавирус

Секое шесто дете во Шпанија се чувствувало депресивно во текот на епидемијата од коронавирус, со тоа што најпогодени се децата од сиромашните семејства, објави денеска хуманитарно здружение.

Шпанија воведе еден од најстрогите карантини во светот, кој вклучуваше и забрана за излегување на децата од дома четири недели, за да ја сузбие епидемијата која усмрти речиси 28.000 луѓе.

Здружението „Save the Children“ соопшти дека нивното истражување спроведено во април, и покрај тоа што семејствата поминувале повеќе време заедно, 17 отсто од децата се чувствувале депресивно секојдневно или често и дека карантинот ги нагласил економските нееднаковости.

Во повеќето сиромашни семејства, 32,2 отсто од децата имале потешкотии со спиењето, а 30,1 отсто се плашеле од ковид-19, речиси третина повеќе отколку во богатите семејства.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.05.2020 - 19:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега