СЕММ: Мадиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во врска со појавата на случај на коронавирус во државата.

-Информирањето во вакви случаи, според Кодексот на новинарите (член 8), мора да биде ослободено од сензационализми. Медиумите треба да дејствуваат на начин што ги разликува од обични преносители на информации и факти и да ја применат и својата улога како смирувачи на вознемиреноста кај граѓаните, истакнуваат од СЕММ.

Освен тоа, велат од Советот, тие треба внимателно да им пристапуваат на информациите со коио се изнесуваат проценки за можна ескалација на случувањата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.02.2020 - 09:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега