Шефот на „Рајанер“: Ова е крај на ерата на евтини летови од 10 евра

 

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Ryanair“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетната компанија повеќе нема да нуди летови по најниски цени поради зголемените трошоци за гориво.

Просечната цена на билетите на авиокомпанијата ќе се зголеми од околу 40 евра минатата година на околу 50 евра во следните пет години, изјави О’Лири за Би-Би-Си, додавајќи дека верува дека луѓето ќе продолжат да летаат често, и покрај зголемените трошоци за живот.

„Нема сомнеж дека на пазарот со ниски цени, нема да ги видите нашите навистина евтини промотивни цени од 9,99 евра во следните неколку години“, рече О’Лири.

Зголемените цени на енергијата што ги зголемуваат цените на авионските билети, исто така, ги зголемуваат сметките за електрична енергија во домаќинствата, намалувајќи ги расположливите приходи на луѓето.

11.08.2022 - 11:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега