Што е потребно за сами дома да направите дезинфекциско средство - совет од СЗО

Досега сите научивме и со сигурност знаеме дека една од најефикасните методи за спречување ширење на микроби, според Светската здравствена организација, е миењето раце и редовното чистење на просториите со дезинфекциски средства. Со оглед на тоа дека наидовме на дефицит на дезинфекциски средства, одлична вест е дека такво средство можеме да направиме сами, дома. Подеднакво ефикасно како купечкото, а тајната е во правилното дозирање на потребните состојки.

За да направите свое дезинфекцискосредство потребни ви се етанол 96% во количина од 8333 милилитри, водороден пероксид 3% во количина од 417 милилитри, глицерин 1,45% и деминерализирана вода. Целокупната постапка на правење можете да ја видите на сајтот на СЗО.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.04.2020 - 08:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега