Што треба да правите ако имате температура 37,5 и ве гребе грлото - српски инфектолог има свои препораки

На вчерашната конференција за новинари доц. д-р Ивана Милошевиќ, заменичка директорка на Клиниката за инфективни и тропски болести во Белград, одговорила на прашања на новинари, што треба да прават луѓето кои со денови имаат блага покачена температура и болка во грлото, односно симптоми кои кожат, а не мораат да укажуваат на коронавирус.

Прашањето на конференцијата гласело: „Што треба да прават пациентите кои ги гребе грлото и имаат температура 37,5?“

„Шна што потенцијалните пациенти треба да прават е пред се да се јават на матичниот лекар. Не смееме да заборавиме дека и матичните лекари се вклучени во дијагностицирање на коронавирусот. Пациентите за кои вие прашувате треба да се јават кај лекар од општа пракса, бидејчи немаат индикации за хоспитализирање, се враќаат дома и ќе бидат под контрола на надлежен епидемиолог“, рекла д-р Ивановиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 15:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега