Силјановска: Во ЕУ се влегува со исполнување на Копенхагеншките критериуми

По денесшната одлука на министрите на земјите членки на ЕУ во Луксенбург кои соопштија дека засега нема датум за преговори за Македонија и Албанија се огласи и професорката Гордана Силјановска.

Во април о.г. изјавив: „..не верувам ниту дека во јуни ќе добиеме покана. Во ЕУ се влегува со исполнување на Копенхагеншките критериуми, а тие значат владеење на правото, либерална компетитивна просперитетна економија, независно судство, жестока борба со криминалот и корупцијата, деполитизација и департизација на администрацијата, слободни и независни медиуми.“, напиша професорката Гордана Силјановска на Фејсбук.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.06.2019 - 21:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега