Скандал ја тресе Германија: Познат политичар на екстремно десничарска партија вмешан во шверц на 36 килограми кокаин

Поранешниот службеник на екстремно десничарската партија "Алтернатива за Германија" е обвинет за вмешаност во шверц на 36 килограми кокаин, соопштиле денес властите. 

 

Маркус Хофман е обвинет за трговија со дрога и обид за трговија со дрога, а би можел да биде осуден на 15 години затвор, рекол портпаролот на Обвинителството во Бремен, Франк Пасаде.

Хофман, работник на пристаниште во Бременхафен, и уште четири лица наводно преземале кокаин доставен со бродски контејнер во август 2019-та година, а уапсен бил по обидот да преземе уште една пратка три месеци подоцна, пренесуваат тамошните медиуми.

 

Кога почнала истрагата Хофман од местото претседател на регионалниот огранок на АФД во Куксхафен се повлекол од “лични причини”.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 22:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега