Скопјанец украл паричници од Факултетот за ветерина и од Ре-Медика

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против 40-годишен скопјанец за кражба и тешка кражба извршени на 13 и 15 јануари годинава во една од канцелариите на Факултетот за ветеринарна медицина и во просториите на ПЗУ Ре-Медика во Скопје.

Лицето се товари дека од канцеларијата на Факултетот одзел машки паричник во кој имало 16.000 денари, две кредитни картички, лични документи и други предмети, по што истиот ден, употребил една од противправно стекнатите кредитни картички во маркет и направил трансакција од 666 денари.

На 15 јануари, обвинетиот влегол во просториите на ПЗУ Ре-Медика и со употреба на физичка сила ја скршил бравата од шкаф за чување лични работи на еден од лекарите вработени во оваа здравствена установа. Од шкафчето тој одзел паричник во кој имало 4.000 денари, три платежни картички и други документи. Истиот ден, во рок од половина час, со картичките направил седум трансакции во различни маркети во вкупен износ од 4.325 денари.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот.

Обвинетиот се товари дека сторил едно кривично дело „кражба“ и едно кривично дело „тешка кражба“. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.02.2020 - 10:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега