Словенија може да ги затвори границите поради коронавирусот

Словенечкиот премиер Марјан Шареч изјави дека Словенија е подготвена да ги затвори границите доколку се зајакне ризикот од појава на коронавирус, јавуваат словенечките медиуми.

-Поради ширењето на коронавирусот Словенија ќе ги затвори границите доколку тое потребно, односно, ќе спроведе мерки кои се сразмерни и одговараат на приликите до кои може да дојде, рече Шареч.

Според него, словенечката влада и здравствените институции дневно ги следат случувањата поради веројатниот ризик дека вирусот ќе се појави во Словенија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.02.2020 - 23:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега