Социјална мрежа стана немилосрдна: Брише профили на екстремисти и теоретичари на заговор

Твитер трајно избриша профили кои се поврзани со екстремните теории на заговор како што е групата „QAnon“ која тврди дека во американската власт и јавност има завера против претседателот Доналд Трамп.

Мерките вклучуваат забрана за пристап на профили кои се поврзани со групата и ќе ги блокира сите споделувања на таквите работи.

Новата политика ќе опфати околу 150.000 профили ширум светот.

Твитер објави дека досега укина повеќе од 7.000 налози поради манипулација, злоставување и други кршења на правата.

Инаку, Фејсбук веќе укина лажни профили поврзани со „QAno“ преку кои се пренесуваше нивната содржина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.07.2020 - 21:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега