Спасовски: Со гордост можам денес да соопштам дека минималната плата ја покачуваме на 14.500 денари

Паралелно со процесот на интеграцијата во ЕУ и НАТО се работеше и на голем број проекти во сите сектори, решивме да ги покачуваме платите и на секој начин да враќаме пари назад кај граѓаните, порача вечерва потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски на трибината во Кичево. 

- Се работеше многу во сите сегменти, реализиравме проекти кои значат повеќе пари кај граѓаните но и подобро здравство, образование, земјоделство. Со гордост можам денес да соопштам дека минималната плата ја покачуваме на 14.500 денари. Кога дојдовме на власт минималната плата беше 9.000 денари, првото покачување беше 12.500, а денес имаме за 5.500 денари повисока минимална плата.

Го цениме трудот на работниците во сите индустрии, истакна потпретседателот Спасовски од трибината во Кичево.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.10.2019 - 21:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега