Спектакуларен грабеж во Лондон: Со автомобил влетаа во златара, па со чекан ги кршеа ветрините

Надзорните камери снимиле спектакуларен грабеж во златара во Лондон.

Бен Вегенер (34) со двајца соучесници прво со „Ленд ровер“ влетал низ прозорецот, а потоа со чекани ги разбивале витрините и земале тоа што стигнале.

Насекаде летале скршените стакла, а крадците само ги собирале часовниците и накитот.

Има сомнежи дека крадците однеле накит во вредност од 10-на илјади фунти.

Како што се наведува, Вегенер веќе бил во затвор 10 години поради неколку крволочни дела, а ниту овојпат не е толку далеку од тоа затоа што бил уапсен веднаш по грабежот.

На снимката може да се види и како неколку случајни минувачи ги бркаат крадците.

Сепак, двајцата соучесници сè уште се во бегство.

За среќа, во инцидентот немало повредени, а полицијата известила дека во истоимениот грабеж бил користен украден автомобил.

Погледнете го видеото:

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.01.2020 - 11:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега