Срби заразени со коронавирусот доживеале големо изненадување на одмор во Грција

Иако на многумина им пропадна одморот во Грција, сепак некои поминаа подобро отколку што се надеваа. Додека голем број српски туристи мораа да го прекинат одморот заради позитивен тест на Кoвид 19, други добија повеќе отколку што платиле.

Тестот кој е направен во автобус со српски туристи на бугарско – грчката граница Промахонас покажал дека две семејства и две другарки кои тргнале на Тасос се позитивни. Прво следел шoк, а потоа решение, биле пренесени во кoвид – хотел.

Но, хотелот не бил обичен, туку е хотел со 5 ѕвезди. Локалните власти на Тасос донесоа одлука дека сите туристи кои се позитивни и асимптоматски случаи, можат да го продолжат летниот одмор во Ковид-хотел. За позитивните туристи е подготвен луксузен хотел со соби со поглед на море и полн пансион, пишува Новости.

Позитивните туристи во Грција резервирале евтини апартмани, а добиле „соvid all inclusive“ во лукс хотел.

Грчките здравствени власти алармираат, бидејќи бројот на заразени е во пораст, а повеќето случаи се поврзани со туристички патувања, особено со оние кои доаѓаат од балканските земји, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

„Еден случај кој предизвика посебна загриженост, а станува збор за државјани на Србија кои летувале во Аидипсос во Евија. По тестирањата двајцата сопружници биле позитивни, а здравсвените власти се обиделе да ги идентификуваат нивните контакти, вклучувајќи и го и таксистот кој ги возел до болница“, наведува Катимерини.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.07.2020 - 13:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега