Србија: Продолжен притворот на таткото на Коста

На предлог на Вишото јавно обвинителство во Белград, суд во Белград му го продолжи притворот за уште 30 дена на Владимир К., татко на 13-годишното момче К.К., кој на 3 мај уби десет и рани шест лица во основното училиште „Владислав Рибникар“ во главниот град на Србија.

Притворот е продолжен поради посебни околности кои укажуваат дека обвинетиот во случај да биде пуштен за кратко време ќе го повтори кривичното дело, како и поради тоа што обвинетиот е основано сомнение дека сторил кривично дело за за кој е пропишана затворска казна над десет години, а начинот на извршување и сериозноста на последиците од кривичното дело доведоа до вознемиреност кај јавноста, што може да го загрози непреченото и правично водење на кривичната постапка, соопшти тој суд.

Владимир К. беше уапсен веднаш откако неговиот син, кој не одговара кривично бидејќи нема навршено 14 години, изврши кривично дело на училиште.

02.06.2023 - 11:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега