Среќни вести: Денеска има пензии и повисоки се за 300 денари

Денеска речиси 330 илјади пензионери ќе добијат зголемени пензии за 3%.

Станува збор за редовно порамнување, кое се прави 2 пати годишно, согласно порастот на трошоците за живот. 

Зголемувањето е во просек за 460 денари, а најниските - до 11.000 денари ќе бидат повисоки за  304 денари. 

Минимална пензија земаат скоро 90 илјади лица. Предвременета исплата значи дека Фондот е во добра кондиција, вели првиот човек на ПИОМ.

Следното зголемување, односно порамнување ќе биде во јули.

26.01.2022 - 08:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега