Српскиот доктор Несторовиќ повторно шокира: Петковиќ се зарази во болница, коронавирус доби од респираторот

Српскиот доктор Бранимир Несторовиќ, познат по своите изјави кои не оставаат никој рамнодушен, повторно успеа да ја шокира јавноста со изјава за причината за смртта на Илија Петковиќ, неодамна починатиот поранешен селектор на српската фудбалска репрезентација.

Како што тврди, Петковиќ не умрел од вирусот корона, туку од тешко крварење и се заразил со короната кога му ставиле респиратор.

- За Илија Петковиќ знам дека починал од чир. Му пукна чир и тој искрваре. И тогаш легна на респиратор, па доби коронавирус. Но, тој не почина од круната - изјави Несторовиќ.

Кој почина од корона, а кој со коронавирусот, е прашање кое прави најмногу проблеми кога е во прашање методологијата на Светската здравствена организација поврзано со статистика  на полинатите од Ковид 19.

Да потсетиме, Илија Петковиќ беше примена во болница поради перфорација на чир на дуоденумот, а тој имаше проблеми со срцето и белите дробови. Тој изгубил многу крв откако пукнал чир, а потоа било откриено дека е позитивен за КОВИД-19. И покрај напорите на лекарите, Петковиќ почина. Неколку дена пред влошувањето на неговата здравствена состојба, тој за медиумите изјави дека ги следи сите препораки на лекарите во врска со коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.07.2020 - 10:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега