Страшна несреќа во Украина: 22 лица мртви при пад на воен авион (ВИДЕО)

Воен авион Антонов-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков во Украина за време на слетување, соопшти Командата на украинските воздухопловни сили.Најмалку 22 лица загинаа, двајца преживеаја, а по четири сè уште се трага.

Во авионот имало 28 лица - 7 члена на екипажот и 21 кадет.

Медиумите јавуваат дека во авионот имало кадети и можело да има 10 и еден инструктор, ако летале со авионот АН-26Сх.

Кадетите на Универзитетот во воздухопловството во Карков изведувале лет за обука.

Командата на воздухопловните сили на Украина потврди дека несреќата се случила, наведувајќи дека има повредени, мртви и преживеани.

 „Вечерва авион Ан-26 (б / н 76) на воздухопловните сили на Украина се сруши во регионот Карков. Авионот се сруши при слетувањето. Покрај екипажот, во авионот биле и кадетите на Универзитетот Карков во воздухопловството на Украина. „Има мртви и повредени“, се вели во соопштението.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.09.2020 - 21:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега