Свештеник го разгневи целиот свет: Така ли се крсти дете- родителите му викале да престане (ВИДЕО)

Мајката на дете кое се крстело во неделата во Лимасол, Кипар најавила тужба против свештеникот кој ја оддржувал церемонијата на крштевање бидејќи бил исклучително груб кон бебето.

Тој агресивно го потопувал бебето во водата, а тоа постојано плачело, а по церемонијата било полно со модринки по целото тело. На видеото се забележува како мајката во еден момент се тргнува настрана бидејќи не можела да го гледа таквото мачење, а свештеникот упорно одбивал да престане.

„Викавме по него, му велевме да престане, а тој само кажа: 'Јас така крштевам, оставете ме да си ја завршам својата работа' и продолжи. Свештеникот нѝ го уништи најубавиот ден, а бебето го однесовме на лекар и 24 часа по инцидентот се уште беше во шок“, раскажала мајката Нтина Шита, која го објавила шокантното видео на својот Фејсбук профил.

„Сум крштевал многу деца. Кога забележав дека детето е под стрес, настојував да го завршам ритуалот што побрзо“, изјавил свештеникот за кипарските медиуми, но ниту извинувањето нема да го спаси од тужба на родителите против него.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 08:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега