СЗО препорачува акцизите за алкохол во Европа да се зголемат двојно

Светската здравствена организација препорача двојно зголемување на акцизите за алкохол во Европа како средство за спречување на речиси 5.000 смртни случаи од рак секоја година.

Зголемувањето на акцизите за алкохолни пијалоци е „една од најдобрите мерки” за спречување на „потенцијално висок удар” на ракот, соопшти европската канцеларија на СЗО, додавајќи дека најголема корист ќе имаат земјите како Русија и Велика Британија.

Агенцијата на ОН наведе дека нејзините модел-проекции покажале дека „приближно 10.700 нови случаи на рак и 4.850 смртни случаи поврзани со алкохол може да се избегнат годишно во европскиот регион со двојно зголемување на акцизите за алкохолни пијалоци”.

Ова претставува околу шест проценти од новите случаи на рак и смртни случаи поврзани со алкохол во Европскиот регион на СЗО, кој опфаќа 53 земји и територии и ги вклучува Русија и неколку земји од Централна Азија.

Регионалната канцеларија на СЗО додаде дека проценува дека 180.000 случаи и 85.000 смртни случаи секоја година „се проценува дека се предизвикани од алкохол”.

Според СЗО, 4,8 милиони нови случаи на рак се дијагностицирани во Европа во 2020 година.

 

20.09.2021 - 18:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега