Татко херој: Слеп маж го носел својот парализиран син на раменици за да го спаси

Слеп човек од Бахамите успеал да направи нешто речиси невозможно.

Откако страшното невреме го разнело покривот од неговиот дом во Абако, Брент Лоу од Бахамите бил принуден да го однесе својот 24-годишен син на безбедност преку водата која достигнала до неговата брада. Синот на г-дин Лоу страда од церебрална парализа и не е во состојба да оди.

49-годишниот Брент, кој во последните 11 години е слеп, го ставил својот возрасен син на раменици и се движел низ поплавените домови барајќи засолниште.

Сеќавајќи се на моментот кога неговиот дом бил уништен од невремето со категирија 5, Брент вели: „Во тоа време врнеше и врнеше силно. Па го подигнав, го фрлив на рамо и кога се повлеков од тремот, предниот трем, водата беше висока до брадата, до брадата. […] Сите моравме да излеземе во водата и на ветрот до куќата на соседот.“

Во моментот кога покривот бил уништен г-дин Лоу се криел во бањата на неговата цементна куќа заедно со неговиот син, неговата снаа, некои роднини и соседи чиј дом веќе бил разурнат. Сè додека не бил принуден да си замине, тој не знаел колку е сериозна поплавата.

„Бев преплашена, не сфаќав дека водата беше толку длабока. Размислував можеби дека е до колена.“, вели Брент. За среќа успеале да дојдат до куќата на соседот и тогаш биле однесени во засолниште. Брент бил префрлен во друг град бидејќи мора да оди на дијализа, три пати во неделата.

Неговиот син е добро, но тој се плаши за неговата постара ќерка, која живее на друг крај од градот и која не може да ја добие поради нефункционалната телефонска мрежа.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.09.2019 - 09:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега