ТикТок почнува со автоматско бришење на содржините што не се во согласност со нивната политика

Апликацијата за споделување кратки видеа, ТикТок, денеска соопшти дека ќе користи поголема автоматизација за да ги отстрани видеата од својата платформа што ги кршат нејзините упатства.

Во моментов, видеата поставени на платформата поминуваат низ технолошки алатки кои работат на препознавање и обележување на какви било потенцијални повреди, кои потоа ги разгледува член на безбедносен тим. Доколку се утврди повреда, видеото се отстранува и корисникот се известува, соопшти „ТикТок“.

Компанијата во сопственост на ByteDance додаде дека во текот на следните неколку недели ќе започне автоматско отстранување на некои видови содржина што ја нарушува политиката за помала безбедност, голотија и сексуални активности, насилна и графичка содржина и незаконски активности.

Ова ќе биде во прилог на отстранувањата потврдени од безбедносниот тим.

Компанијата рече дека ова ќе му помогне на нивниот тим за безбедност да се концентрира на повеќе контекстуални и нијансирани области, како што се малтретирање и понижување, дезинформации и однесување со омраза.

TikTok исто така додава дека ќе испрати предупредување во апликацијата по првото прекршување. Меѓутоа, во случај на повторени прекршувања, корисникот ќе биде известен и сметката исто така може трајно да му се отстрани.

Измените доаѓаат откако мрежите на социјалните медиуми, вклучувајќи ги Фејсбук и ТикТок, се најдоа под критика за засилување на говорот на омраза и дезинформациите на глобално ниво низ нивните платформи.

 

09.07.2021 - 23:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега