Тимчо Муцунски освои најголем број гласови во Аеродром

Првиот круг од локалните избори заврши. Додека Државната изборна комисија сукцесивно ги објавува резултатите на својата веб страница, партиите и од власта и од опозицијата прогласија победа.

Од 51,48 отсто обработени гласови во општина Аеродром, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски има освоено 57,34 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат од СДСМ, Александар Филиповска 24,91 отсто.

Весна Кираџиева од Левица има освоено 10,90 отсто, Билјана АврамоскаЃоревска од ЛДП 2,34 отсто, додека Миле Петковски од ТМОРО само 0,48 отсто од гласовите.

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ синоќа излегоа на улица да ја прослават победата на Муцунски во првиот круг.

 

18.10.2021 - 08:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега