Трагедија за време на лет во САД: 8-годишно девојче почина во авион

Осумгодишно девојче почина на летот на Јунајтед ерлајнс за САД, пренесуваат медиумите.

Летот на Јунајтед 5121 полетал од Џоплин, Мисури во 6 часот наутро во четвртокот и бил упатен кон Чикаго кога се пренасочи кон Пеорија, Илиноис, околу 45 минути по полетувањето.

На 8-годишнотот девојче идентификувано како Сидни Вестон, и се слошило и авионот морал итно да слета.

„Нејзиното семејство веднаш го известило екипажот на летот за нејзината состојба и тие брзо почнале да пружаат помош“, рече судскиот вештак, пренесува Дејли Мејл.

Болничарите го пречекале детето на аеродромот по слетувањето на авионот, но девојчето не дишело и немало пулс, соопштија од коронерската канцеларија.

Сиднеј била итно пренесена во болница, каде што беше прогласена за почината нешто по 8 часот наутро, и покрај „агресивните напори за реанимација“.

Обдукцијата е закажана за в петок.

Сиднеј била од Мисури и била на одмор со семејството кога се случила трагедија.

Летот 5121 повторно полета за Чикаго околу 13 часот во четвртокот.

14.06.2024 - 17:59

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега