Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса

„ЕУ не решила ниту едно сложено прашање. Се додека не се вклучи американската дипломатија нема да се реши ваков сложен проблем. Очекувам следните неколку денови да започне „булдожер“ дипломатија. Тоа значи можна е балканска конференција меѓу Македонија и Бугарија, а организатори да бидат САД. Слично како што беше Дејтон, лидерите на двете земји да седнат на заедничка маса, се додека не се најде прифатливи решение. Имам одредени информации од дипломатски избори дека тоа се подготвува“, изјави лидерот на Демократски сојуз и пратеник, Павле Трајанов во вечерашното телевизиско гостување на Канал 5 ТВ.

Трајанов нагласува дека нема да го решиме спорот доколку САД не се вклучат многу посилно.

-Двете држави ќе бидат под голем притисок за да се надмине кризата. Поголеми се проблемите и покомплексни. Без притисок врз двете страни нема да се надмине проблемот, оценува пратеникот во гостувањето на емисијата „Само вистина“.

23.05.2022 - 19:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега