Трамп ѝ се закани на Турција поради нападите во Сирија: „Ќе добиете финансиски удар“

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјавил дека денеска се обидел да ја заврши војната во Сирија и ја предупредил Анкара дека ќе биде тешко погодена финансиски ако не игра по правилата.

„Се обидувам да завршам војна без крај“, напишал Трамп на Твитер.

„Разговарам со двете страни“, додал тој.

„Велам дека Турција ќе биде погодена финансиски  и санкционирана ако не игра по правилата“, истакнал претседателот на САД и додал: „Внимателно набљудувам“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.10.2019 - 21:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега