Три стипендии од ЕВН-Македонија за студенти на УКЛО-Битола

Универзитетот „Св. Климент Охридски“-Битола-УКЛО во рамки на соработката со соработката со ЕВН-Македонија денес доби три нови сипендии за студенти од Електротехничкиот отсек при Техниччкиот факултет-Битола.

Стипендиите ќе се користат во академската 2020-2021 година, со што, уште еднаш се потврди квалитетот на кадрите кои се продуцирани од нашиот универзитет, истакна проректорот Марјан Ѓуровски на промотивниот настан во Битола.

-Ваквата успешна соработка со оваа реномирана компанија, воспоставена е уште во 2011-та година со потпишувањето на Меморандум за соработка, а од академската 2011/2012 година започнува и процесот на стипендирање на студенти на нашиот универзитет. На ваков начин, УКЛО во соработка со бизнис заедницата, ги мотивира студентите за постигнување на повисоки резултати и им отвора можност за нивно професионално надградување. Во рамките на оваа активност е и реализацијата на практикантска работа, што им овозможува на студентите поблиску да се запознаат со работата на компанијата, посочи проректорот Ѓуровски.

УКЛО-Битола негува соработка со бизнис заедницата од градот и државата во функција на студентите од тој универзитет беше нагласено за време на доделувањето на три стипендии за битолските студенти. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 15:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега