Тврдокорните излегоа на протести пред Собранието: Со двојазичноста ја губиме државата

Со транспаренти и патриотски песни, Тврдокорните денеска на протест пред Собранието на Република Македонија, против Законот за јазиците.

Тие со транспаренти и патриотски песни се „борат“ против Законот за јазици. Тврдокорните кои денеска излегоа на протести пред Собранието, тврдат дека со двојазичноста се губел македонскиот карактер на државата, односно се губела самата држава.

Според нив, нејасно е како албанскиот јазик може да биде службен јазик во Гевгелија, Валандово, Струмица, Кочани, Штип, Радовиш, Берово, Крива Паланка.

 

 

 

21.01.2018 - 14:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа