Украинска снајперистка: Многу лесно ги убиваме Русите

Украинската снајперистка Олена Блозерска го сподели нејзиното искуство од воениот терен во нејзината татковина, откако почна руската инвазија на 24 февруари.

„Во првите денови беше како сафари, непријателските возила се движеа во колони и беа уништени од заседи. Преживеаните бегаа низ шумите, каде што беа фатени од ловците“, вели таа.

Снајперистката вели дека Украина ќе ја добие војната против Русија, а вели дека е изненадена од тоа колку лесно било да се елиминираат непријателите.

Билозерска кажа дека се бори за одбрана на Украина од 2014 година, кога Русија го призна полуостровот Крим.

20.05.2022 - 21:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега