Урнати куќи, има и повредени - Земјотрес од 6 степени во Турција

Силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди западна Турција, а повредени се 23 лица и оштетени се повеќе домови.

Епицентарот бил во градот Бозкурт во провинцијата Денизли, соопштија властите.

Земјотресот се случи во 14:25 часот по локално време. 23 лица побарале лекарска помош или биле хоспитализирани по земјотресот.

Градоначалничката на Бозкурт, Бирсен Стил изјави дека во земјотресот биле урнати неколку куќи, а голем број се оштетени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.08.2019 - 18:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега