Уште една држава руши црни рекорди: Регистрирани над 34.900 нови случаи на коронавирусот- болниците преполни

Иран денес забележа над 34.900 нови случаи на коронавирусот, со што беше соборен нов рекорд, бидејќи бројот на заразени во понеделникот достигна 31.814.

Здравствените власти денес забележаа 157 смртни случаи, со што вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 достигнаа 89,479, пишува АП.

Алармантното ширење на сојот Делта предизвика нови ограничувања во земјата, па владата нареди затворање на државните канцеларии и јавните места во Техеран.

Иран, кој ја претрпе најтешката епидемија на вируси, исто така се бори со остри санкции на САД, глобална изолација, топлотни бранови и протести за недостиг на вода на југозапад.

Здравствените работници предупредуваат дека болниците во главниот град Техеран се преплавени со пациенти, додека само помалку од три проценти од Иранците се целосно вакцинирани.

Иранската влада објави дека нејзината домашна вакцина обезбедува околу 85% заштита од коронавирусот, без да открива податоци и детали.

Иран исто така ја увезува и руска вакцина Спутник V, како и АстраЗенек преку програмата КОВАКС, поддржана од ООН.

27.07.2021 - 20:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега