Утринава уште едно лице на инфективна клиника- се тестира дали има коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска соопшти дека едно лице кое дошло од Дубаи заврши на инфективна, со симтпоми на грип, и се направени тестирања за коронавирус.

„Пред неколку часа е примен еден пациент кој минал шест дена во Дубаи, има симптоми на грип, и за околу 2-3 часа ќе бидат готови резултатите“, рече Филипче.

Апелираше до сите кои доаѓаат од критичните региони да се придржуваат до препораките во упатството и доколку почувтвуваат некои од симптомите да не се шетаат низ здравствените установи, туку да се јават на телефоните за Институтот за јавно здравје.

 

Според Филипче, здравствениот систем е подготвен и оти располага со доволен број на кревети, маски, мантили и скафандери.

Вчера исто така со симптоми на грип на инфективно се јавило лице кое слетало од Милано, но тестирањата за коронавирус се покажаа негативни.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.02.2020 - 11:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега