Утрово висока концентрација на ПМ10 честитчки во Скопје - во овие населби е најзагадено

Утрово високи концентрации на ПМ 10 честички во воздухот се регистрирано во скопските мерни места Карпош (128 милиграми на еден кубен метар), Ректорат (123) и Центар (113). Средна загаденост има во Миладиновци, Бутел, Битола, Тетово, Кочани, Каварадци и Куманово.

Во Куманово, Струмица и Битола синоќа беа регистрирани високи концентрации на ПМ 10 честичките во воздухот. Во Куманово присуството беше 5 пати поголемо од минималното дозволено, во Струмица 4 пати, исто како и во Битола. Веднаш зад нив беше Кавадарци со 97 ПМ честички на 100 микрограми.

Тетово беше помалку загадено, односно имаше под 100 ПМ честички, Кичево имаше 68, Гостивар 47, Кочани 28.

Дозволената граница на ПМ10 честичките изнесува 50 микрограми на метар кубен.

 

 

 

12.11.2018 - 08:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега