Вандализам во Гевгелија за време на полицискиот час - градоначалникот го осуди овој нечовечки чин

 Невиден вандализам се случичил синоќа во Гевгелија на централното градско шеталиште каде за време на полицискиот час од страна на непознати сторители биле искршени повеќе жардинери пред државни и приватни објекти, урбана опрема, а биле искршени и палми и украсни дрвца пред фонтаната на хотел во градот.

Во овие тешки моменти кога сите се загрижени за заштита на личното и колективното здравје од коронавирусот, граѓаните се згрозени од досега незабележениот вандализам во овој град.

Градоначалникот Сашо Поцков остро го осуди овој нечовечки чин и утринава побара од органите на прогонот под итно да се преземат мерки за откривање и санкционирање на сторителите на вандализамот.

Припадници на ОВР Гевгелија извршија увид на терен и во тек е прегледување на снимки од видео надзорите на неколку угостителски објекти заради откривање на идентитетот на сторителите.

Вработените на јавното комунално претпријатие претпладнево извршија целосна замена и обнова на искршените жардинери, оштетеното цвеќе и искршените дрвца. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2020 - 12:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега