Вчера најави специјална операција против Русија, а денеска го крена белото знаме

Заменик командантот на полкот Азов, Свјатослав „Калина“ Паламар го напуштил Азовстал, тврди дописничка на рускиот „Прв канал“, Ирина Кукшенкова.

„Тој го предал оружјето – личниот автомат и пиштол. Уште не е јасно што ќе се случи и дали ќе биде во иста ќелија со останатите војници“, вели таа.

Русија ја почна воената операција во Украина на 24 февруари, а претседателот Владимир Путин кажа дека таа е со цел да се заштитат луѓето кои осум години биле малтретирани од режимот во Киев.

20.05.2022 - 19:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега