ВИДЕО: Црвено небо и портокалова магла во Австралија

Пожарите кои се жират низ Австралија однесоа веќе два животи, а пет лица се водат за исчезнати откако оган проголта повеќе од 150 куќи.

И додека жителите стравуваат за своите животии, додатно ги загрижи глетката вчера.

Имено небото доб потполно црвена боја, а се  јавува како последица на голем број пожари во комбинација со многу сув воздух.

Граѓаните од погодените области, добија предупредување од здравствените експерти да не излегуваат надвор освен ако не мораат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.11.2019 - 15:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега