ВИДЕО: Драматични снимки од Јамајка по земјотресот - пропадната земја и дупки на патишта

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени ги погоди карипските острови Јамајка и Куба.

Американскиот геолошки преглед соопшти дека епицентарот на силниот земјотрес е на 139 километри северозападно од Јамајка и на 140 километри јужно од Куба, на длабочина од 10 километри, што се смета за релативно плитко.

Нема непосредни извештаи за штети или повредени.

Земјотресот се почувствувал и на Кајманските острови.

Центарот во Хаваи за предупредување од цунами соопшти дека врз основа на прелиминарните податоци, опасни цунами бранови се можни на бреговите лоцирани и на 300 километри од епицентарот на земјотресот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.01.2020 - 22:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега