ВИДЕО: Две торнада во Кина, во Вухан загинаа осум лица

 

Во налет на две торнада во централниот кинески град Вухан и град во источната провинција Џјангсу загинаа 12 лица, повредени се стотици, а уништени се и домови и имот, објави денеска официјалната новинска агенција „Ксинхуа“.

Осум лица загинале во Вухан, во провинцијата Хубеј, а 280 се повредени откако торнадо го опустошило округот Кајдјан во петокот вечерта, соопшти агенцијата.

Торнадото срушило 27 куќи и оштетило уште 130, како и објекти во изградба, се додава во извештајот.

„Пораснав во Вухан и никогаш не сум видел вакво нешто“, објави жител на градот преку кинеската апликација Веибо.

„Временските услови се екстремни во последно време“, додаде тој.

Уште едно торнадо го погоди градот Шенгзе, во областа Сужоу во провинцијата Џјангсу, каде торнадата се чести, при што загинаа четири лица, а 149 се повредени, пренесе „Ксинхуа“.

Пожарникарите соопштија дека бурата оштетила централи и срушила неколку фабрички згради, додава агенцијата.

Кина се соочува со екстремни временски услови како резултат на климатските промени, изјави во април метеорологот Џија Ксиалонг, додавајќи дека ризикот од катастрофални горештини и поплави се очекува да се зголеми во наредните години.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2021 - 13:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега