ВИДЕО: Една од најлошите природни катастрофи - циклон во Африка покоси цел град, 138 мртви

Беира, втор по големина град во Мозамбик и неговата околина, уништени се 90 отсто од удар на циклонот Идаи, соопшти Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, а бројот на жртвите во невремето се искачи на 138.

Циклонот Идаи удри во четвртокот вечерта во средиштетот Мозамбик, на истокот од Африка, а потоа продолжи да се движи кон соседното Зимбабве, уништувајќи патишта, училишта, куќи и брани

Бројот на настраданите може да порасне кога ќе се знаат размерите на штетите и тоа не сметајчи дека силни дождови и понатаму се очекуваат во регионот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.03.2019 - 17:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега