ВИДЕО: Еве како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу,

Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри. Земјотресот предизвикал цунами со големина до десет метри. Цунамито потопило брод со стотина патници и однело патнички воз.

Според првичните медиумски извештаи, бројот на жртвите е околу 400 луѓе, а најмалку 700 се водат како исчезнати, иако се стравува дека вкупниот број ќе биде далеку поголем. Јапонската агенција Кјодо јавувила дека за време на земјотресите и цунамито кое следувало по потресите исчезнале најмалку 88.000 луѓе

Погледнете како изгледал овој земјотрес од 9,1 степени според Рихтер:

 

 

 

03.07.2017 - 19:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега