ВИДЕО: Како Русите го прославуваат Богојавление - три пати нуркаат во студената вода

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење.

Православните христијани на 19. јануари го одбележуваат овој празник, кој е проследен со капење во студена вода. Денот претходно се осветува водата за верниците да се исчистат од гревовите.

Според народната традиција - во очи на овој празник верниците во Русија три пати нуркаат во вода. Ова е проследенот и со верувањето дека луѓето не смеат да се клеветат едни со други и да се караат, како и дека треба да посетат црква.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.01.2020 - 11:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега