ВИДЕО: Камерите ја снимиле катастрофата во Мјанмар - работници бегале од огромните „бранови“ кал, 160 лица настрадале

Во свлечиште во Мјанмар загинале најмалку 160 лица.

Спасувачите пронашле тела на настрадани и работат на пронаоѓање на преживеаните кои биле прекриени од „бранот кал“ предизвикан од лизгање на теренот, до што дошло поради обилните врнежи.

Смртоносните свлечишта зачестиле во Хпакант, регионот во мјанмарската држава Качин, на северот од земјата, во која се одвивале слабо регулирани рударски активности.

Во една таква катастрофа во 2015 година загинале 116 лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.07.2020 - 14:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега