ВИДЕО: Макрон ја пречека Меркел во Елисејската палата

Францускиот претседател, Емануел Макрон ја пречека германската канцеларка Ангела Меркел во Елисејската палата во Париз, објави АФП.

Се очекува Макрон и Меркел да разговараат за актуелните теми како Брегзит и ситуацијата во Сирија, откако и двете земји донесоа одлука привремено да забранат извор на оружје во Турција.

Тема на разговор на работната вечера меѓу двајцата европски лидери ќе биде и проширувањето на ЕУ. Се очекува од Меркел да го убеди Макрон да ги омекне своите ставови кон доделувањето датум за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.10.2019 - 22:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега